GIDA TAKVİYELERİNE KİM,NE ZAMAN İHTİYAÇ DUYAR

Gıda Takviyelerine Kim,Ne Zaman İhtiyaç Duyar

Gıda takviyesi nedir?

Diyet veya beslenme takviyeleri ismi de verilen gıda takviyelerinin ardında yatan fikir, yeterli miktarlarda tüketilmeyen besinlerin tedarik edilmesidir. Gıda takviyeleri, hap, tablet, kapsül, sıvı, vb. formunda sağnalan vitaminler, minareller, aminoasitler, yağ asitleri ve diğer maddeler olabilir. Vücudumuzun işlev göstermesi için, her besinden sadece belirli bir miktar gerekmektedir ve daha yüksek miktarlar, daha iyi bir etki yaratmayabilir. Bazı maddeler, yüksek dozlarda olumsuz etki gösterebilir ve zararlı olabilir. Tüketici sağlığını korumak amacıyla, takviyeler sadeve uygun bir günlük doz önerisi ve o dozun aşılmaması için uyarı ifadesiyle birlikte yasal olasak satılabilir.

Takviye Kullanımı Avrupa içerisinde değişiklik gösteririr. Örneğin, Almanya ve Danimarka'da (Yetişkin nüfusun sırasıyla %43 ve %59'u) yaygınken, irlanda ve İspanya'da (sırasıyla %23 ve %9) daha az kullanılır. Kadınlar, erkeklere kıyasla daha fazla takviye kullanır.

Kimin gıda takviyesine ihtiyacı vardır?

Takviyeler, dengeli ve sağlıklı bir beslenmenin yerini tutamaz. Bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl, yeterli protein ve sağlıklı yağlar içeren bir diyet, normalde sağlık için yeterli olan tüm besinleri sağlamalıdır. Çoğu Avrupa ülkesi, topluma yönelik mesajların, gıda temelli beslenme ilkelerine odaklanması gerektiği konusunda hemfikirdir. Takviyeler, bu ilkelerin önemli bir öğesi değildir. Fakat sağlıklı ve dengeli olarak beslenmesine rağmen, doğurganlık yaşındaki kadınlar, özel ileçlar alan kişiler gibi, takviyeler hakkında tavsiyelere ihtiyacı olan belirli nüfus grupları veya bireyler de mevcuttur.

Kısmen modern yaşam tarzının sonucu olarak, herkes sağlıklı bir şekilde beslenemeyebilir. Avrupa'da yapılan beslenme ile ilgili araştırmalar, çeşitli mikro besinlerin alınması gerektiğin altında alındığını ortaya koymaktadır. AB tarafında finanse edilen EURRECA projesi, C vitamini, D vitamini, folik asit, kalsiyum, selenyum ve iyotun yetersiz alındığını tespit etmiştir. Ulusal araştırmalar arasında yakın zamanda yapılan bir karşılaştırma, D vitamini alımının yaygın bir sorun olduğunu, düşük minarel alımının ise belirli yaş grupları arasında daha muhtemel olduğunu ortaya koymuştur. örneğin, Danimarka, Fransa, Polonya, Almanya ve İngiltere'deki genç kızların yeteli demir alımlarıyla ilgili endişeler mevcuttur. Daha fazla araştırma yapılmasına yönelik çağrılar olsa da bazı ülkelerde (İngiltere, İrlanda, Hollanda, isveç dahil), nüfusun belirli grupları için D vitaminitakviyeleri almaları konusunda öneriler halihazırda mevcuttur.

Gıda takviyeleri İlaç değildir, hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacı ile doğrudan kullanılmaz. Hamizelik ve emzirme dönemleri ile ilaç kullanılması durumunda doktorunuza danışarak kullanmalısınız. 


Scroll